15 TEMMUZ

EJDER YALÇIN

HİKAYESİ

Kahraman şehitlerimizin aziz hatırasına ithaf edilmiştir.

15 Temmuz alçak darbe girişiminin gündeme getirdiği birçok kritik dersten biri, savunma sanayiimizin ülkemiz için ne kadar stratejik bir değer taşıdığıdır. Nitekim ülkemizin birliğine, bekasına yönelik bu hayasız girişimin engellenmesinde, silahlı kuvvetlerimize ve emniyet güçlerimize en iyi ürünü verme amacıyla tamamen özgün olarak tasarımını yaptığımız Ejder Yalçın 4x4 aracı en önde rol almıştır.

15 Temmuz günü darbecilerin ağır silahlarla yaptığı saldırılara karşı emniyet güçlerimiz, envanterlerinde bulunan Ejder Yalçın araçlarının ötesinde yeni araçlara da ihtiyaç duymuştur ve bu doğrultuda fabrikamızda kabulleri tamamlanmış olan Ejder Yalçın’lar kendilerine bir gece yarısı operasyonu ile teslim edilmiştir. Ejder Yalçın gibi koruma seviyesi ve operasyonel etkinliği yüksek bir aracı yurt içinde üretiyor olmamız vesilesiyle, kahraman emniyet güçlerimizin gücüne güç katmış olmanın gururunu taşıyoruz.

Engin AYKOL Genel Müdür

21:30

Ankara, Sincan. Yoğun bir çalışma gününün ardından Nurol Makina fabrikasında mesai sona eriyor. Personel evlerine dağılırken teslimat için hazırlanan Ejder Yalçın’lar park alanında sessiz nöbetlerine başlıyorlar. Henüz kimse farkında değil fakat memleketin üzerine kara bulutlar çörekleniyor.

Genelkurmay Başkanlığı yerleşkesinden silah sesi duyuluyor. Çankaya Köşkü çevresinde tankların dolaştığı ve helikopterden ateş açıldığı fark ediliyor. Ateş sonrasında Köşk’ün önündeki caddede bulunan vatandaşlar siper alırken, polisler de helikopter ateşine tabanca ve otomatik silahlarla karşılık veriyor.

22:00

F-16’lar Göğü Yırtarken, Tanklar Sokaklara Çıkıyor...

Ankara’da Meclis ile Genelkurmay karargahının bulunduğu bölgede, F-16’lar alçak uçuş yapmaya başlıyor. Ankara ve İstanbul’da bazı noktalarda tanklar ve zırhlı personel taşıyıcılar sokağa çıkarken askeri birlikler tarafından Boğaz köprüsünde yollar kesiliyor.

Gölbaşı Polis Özel Harekat Başkanlığı ile Havacılık Dairesi Başkanlığına, F-16 savaş uçakları ve askeri helikopterle hava saldırısı yapılıyor.

22:10

Silahlı Müdahale Talimatı

Bu bilgilerin ardından Başbakanlık Çankaya Yerleşkesi’nde Koordinasyon Merkezi oluşturuluyor. Alınan bilgilerdeki tatbikat iddialarında dikkat çeken çelişkiler göz önüne alınarak, havadan ve karadan tüm saldırılara karşı silahlı müdahale talimatı veriliyor.
İçişleri Bakanlığı, tüm Valilikler ve İl Emniyet Müdürlükleri aranarak, alarma geçiriliyor, tüm personel göreve çağrılıyor.

Personele, ilave güvenlik önlemleri almaları, silahlı müdahalelere hazır olmaları ve zırhlı araçlar dahil yardım talebinde bulunulması talimatı iletiliyor.
O sırada ihanet şebekesi Ankara’yı havadan vuruyor.
Çankaya Köşkü ile Beştepe Külliyesi üzerinde ihanetin helikopterleri ateş açıyor.
Kahraman emniyet personeli ekip otoları içerisinde F-16, helikopter ve tanklarla cansiperane mücadele ediyor.
Bu ağır saldırılara karşı durabilecek zırhlı araçlara ihtiyaç duyuluyor.

22:55

Ejder Yalçın’lar Göreve Hazır

Özel Harekat Daire Başkanlığı’ndan Nurol Makina Yönetimine bir telefon geliyor. Güneydoğu’ya gönderilmek üzere kabulleri tamamlanan araçları almak istedikleri bildiriliyor.
Onaylar alınarak, araçların özel harekat polisine verilmesi için hazırlıklar başlatılıyor.

Üzerinde uçaksavar olan zırhlı kulelerle donatılmış 10 adet Ejder Yalçının son kontrolleri Nurol Makina teknik ekibi tarafından yapılıyor, teslime hazır hale getiriliyor.
Bir özel harekat timi gizli görevle Sincan’a, Ejder Yalçın’lari almaya gidiyor.

01:07

Hayalet Tim

Sivil araçlarla Nurol Makina fabrikasına gelen tim Ejder Yalçın’ları alarak Ankara’ya doğru yola çıkıyor. Ejder Yalçın Timi yoldayken Gölbaşı Özel Harekat Merkezi uçakla bombalanıyor. Operasyonun mimarı Polis Özel Harekât Şube Müdürü o gece şehit oluyor.

Daha sonra medyada “Hayalet Tim” adıyla anılacak olan, ne darbeciler ne de polis tarafından bilinen birlik karartma yaparak, plakasız şekilde stratejik konumlara dağılıyor.

Ejder Yalçın Timi polisin darbecilerle karşı karşıya geldiği noktalarda ön saflardaki yerini alıyor. Gölbaşı Özel Harekât’ı bombalayan, Çankaya Köşkü ile Beştepe Külliyesi’ne saldıran helikopterlere, ağır zırhları ve etkili silahlarıyla müdahale ediyorlar.

 

Mücadele ile geçen gecenin sabahında, darbeci hainlerin komuta merkezi haline getirilen Beştepe’deki Jandarma Genel Komutanlığı Ejder Yalçın’lar öncülüğünde teslim alınıyor.

Takip eden günlerde hainlerin süpürülmesi için gerçekleştirilen pek çok operasyon ve koruma görevinde Özel Harekât Polislerinin güvenliğini temin ediyorlar.

Vatanın kalbinde, vatan savunması için üretilen Ejder Yalçın’lar milleti ile omuz omuza giriştiği mücadelen zaferle çıkmanın haklı gururunu taşıyorlar.

Savunma Sanayii’nde Yerli ve Milli Çalışmaların Önemi

  Nurol Makina, üretmiş olduğu özgün araçlarla güvenlik güçlerimize destek oluyor. Bu özgün tasarım araçlar son olarak 15 Temmuz darbe kalkışması sırasında başarı ile hizmet verdi. Bu çerçevede savunma sanayimizin milli ve güvenilir olması ile ilgili yapılan çalışmaların önemi ortaya çıktı.
Ülkemiz, yaşadığı farklı olaylar neticesinde milli savunma sanayi ihtiyacını anlamış ve bu kapsamda savunma politikalarını bu yönde geliştirmeye başlamıştır. Biz Nurol Makina olarak, özellikle 2012 yılının ikinci yarısından itibaren, milli ve güvenilir platform çalışmalara önem ve hız verdik.

  Bu kapsamda EJDER YALÇIN, EJDER TOMA ve EJDER KUNTER’den oluşan Ejder araç ailesi günün ihtiyaç ve tehditlerine göre kendini geliştirilerek ve farklı versiyonlar yaratılarak genişlemektedir.
Efes 2016 tatbikatında tanıtılan, 8 hasta kapasiteli EJDER KUNTER Zırhlı Ambulans ve Aselsan ile birlikte geliştirdiğimiz, el yapımı patlayıcı (EYP) ve mayın imha sistemi EJDER YALÇIN ETİ yoğun ilgi ve övgülere mazhar olmuştur.

  2012 yılında polis müdahalelerinde kullanılan TOMA’lara karşı yüksek kalibreli silahlarla yapılan saldırılar ciddi güvenlik tehdidi yaratıyordu. Çözüm olarak özgün tasarımımız olan, yüksek koruma seviyesine sahip zırhlı araç EJDER TOMA’yı ürettik. Bu araç sınıfında, sadece ülkemizde değil, dünyada da ilk olmuştur. İçerisinde bulunan personeli makinalı tüfek, roketatar hatta EYP saldırılarına karşı korumuş, operasyonların güven içerisinde yürütülmesini sağlamıştır.
EJDER YALÇIN’dan önce ülkemizde mayın koruması olan bir muharebe ve iç güvenlik aracı bulunmamaktaydı. Tehditlerin değişimini iyi değerlendirerek, kullanıcı ile koordine olarak ihtiyaçlarını öğrendik. Tasarım ve mühendislik kabiliyetlerimiz sayesinde bu ihtiyaçlara uygun çözümler ürettik. Bu gün gelinen nokatada EJDER YALÇIN, özellikle terörün yoğun olduğu bölgelerdeki emniyet güçlerinin en güvendiği zırhlı muharebe aracıdır.

  Milli olarak adlandırılması gereken, öncelikle tasarım kabiliyetidir. Yerli üretim yapılması mümkün olmakla birlikte, milli kavramı işin içine girince tasarım ve teknolojinin size ait olması ve saklanması gerekir. Üretimi ülke içinde yapılsa dahi yurtdışından getirilen sistemlerin kullanıcı isteklerine göre geliştirilmesinde pek çok sıkıntı yaşanmakta ve güvenilirlik sorunları ile karşılaşılmaktadır.
Savunma sanayiinde kritik platform ve sistemlerde, milli ve güvenilir tasarım ve sistemlere önem verilen politikalar son derece doğrudur. Bu bağlamda Nurol Makina’nın temel hedefi TSK ve EGM ihtiyaçlarını milli konseptler yaratarak çözmektir.

Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.